Про щеплення

 

Профілактика інфекційних захворювань

 Інфекційні хвороби є невід’ємною частиною нашого життя, протягом всієї історії існування людства вони формувалися, змінювалися і мінялися разом з ним. Одні захворювання і збудники інфекцій змінювалися іншими, поряд з чим виникали нові проблеми їх профілактики. На даний момент ризик зараження різними інфекційними захворювання залишається досить високим, а поширення хвороби деколи приймає глобальні масштаби, тому на сьогоднішній день проблема проведення профілактичних заходів захворювань, як і раніше актуальна. Профілактика інфекційних захворювань в цілому являє собою ряд заходів, спрямованих на зниження факторів ризику або запобігання захворювання населення на різні хвороби та підтримання високого рівня здоров’я населення. Найбільш чутливим і відкритим для різних вірусів та інфекцій є дитячий організм в силу ще не достатньо розвиненого імунітету і низької опірності організму вірусномікробних атакам. Найчастіше піддаються впливу інфекцій дихальна і травна системи дитини. При цьому чим молодша дитина, тим більше ризик зараження або розвитку різних ускладнень хвороби. Профілактика інфекційних захворювань ділиться на два види: специфічну і неспецифічну. Специфічна профілактика, що передбачає проведення спеціальних медичних заходів, буває двох видів: - Пасивна, тобто профілактика захворювань шляхом введення в організм вже готових імунних сироваток, глобулінів та інших спеціальних компонентів, що підвищують захисні сили організму; - Активна, тобто профілактика захворювань шляхом стимуляції вироблення в організмі імунних тіл шляхом введення вакцини. В даний час профілактичні щеплення чи імунопрофілактика є основним способом запобігання різних інфекційних захворювань. Але в той же час щеплення є предметом безперервних суперечок, як серед медиків, так і серед батьків. Головною причиною суперечок є можливі ускладнення після проведення вакцинації . Імунопрофілактика в нашій країні регулюється законом «Про імунопрофілактику інфекційних захворювань», прийнятим у 1998 році. Закон передбачає проведення безкоштовної вакцинації відповідно до затвердженого календаря щеплень на добровільній основі. За своє здоров’я і здоров’я своїх дітей несуть відповідальність батьки, які вправі відмовитися від проведення профілактичних вакцинацій. Є планові щеплення і за епідпоказаннями. +Планові масові щеплення проводяться згідно із календарем щеп­лень, який затверджується МОЗ України, всьому населенню, яке до­сягло відповідного віку і за відсутності протипоказань .Діючими наказами по проведенню щеплень в Україні є:

-наказ Моз України №1510 от 03.07.2020 Изменения к Календарю профилактических прививок в Украине

-наказ МОЗ Україні №2070 від 11.10.19р.Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні та Переліку медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень

-наказ №595 від 16.09.2011р.(у редакції наказу МОЗ України від 11.10.2019р.№2070 ,наказу №1510 від 03.07.2020)

- Наказ МОЗ України від 23.04.2019 № 958 "Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні"

 

 Природно, не існує абсолютно безпечних вакцин. Будь-яке втручання в наш організм несе певні наслідки або відповідні реакції. Проте ці реакції вважаються нормальними, якщо вони спостерігаються у більшості щеплених і з певною сталістю після проведення тієї чи іншої вакцини. Такі реакція можуть бути місцевими, що проявляються у вигляді почервоніння, ущільнення або хворобливості місця введення вакцини, чи загальними, які характеризуються загальним погіршенням самопочуття, поява головного болю, нездужання, підвищення температури тіла. Такі реакції проходять протягом 1-4 днів. Однак в окремих випадках реакція на щеплення може відрізнятися від інших і тоді мова заходить про поствакцинальні ускладненння у щепленої дитини. Причиною може послужити як особливості окремого організму, так і порушення техніки проведення щеплення. Тому, щоб уникнути ускладнень після проведення вакцинації, необхідно звернути увагу на ряд умов: - Перед проведенням щеплення дитину повинен оглянути лікар, щоб виключити наявність нежиті, висипу, температури та інших ознак хвороб; - Якщо у дитини є схильність до алергічних реакцій необхідно за 1-2 дні до та після щеплення приймати антигістамінні препарати, проте призначити їх повинен лікуючий лікар; - Необхідно дотримуватися графіку проведення щеплень і інтервали між вакцинами. Дуже важливим також є дотримання правил транспортування вакцин і температурного режиму їх зберігання, а також дотримання правильної техніки проведення щеплень. Ставлення до щеплень і імунопрофілактики в цілому є справою індивідуальним, і кожна окрема сім’я має право вирішувати, чи робити щеплення своїм дітям чи ні. Незалежно від ставлення до вакцинації існують деякі правила проведення неспецифічної профілактики інфекційних захворювань. Головним правилом профілактики різних захворювань є дотримання особистої гігієни. З самого дитинства потрібно привчати дитину мити руки перед їжею і після туалету, мати особисте рушник і зубну щітку. Необхідно проводити загартовування дитини, фізично загартовуватись дорослим, частіше бувати з ним на свіжому повітрі, правильно харчуватися і стежити за фізичним розвитком дитини. Всі ці заходи значно підвищують шанси організму при боротьбі з вірусами і мікробами. Необхідно ретельно стежити за чистотою в приміщеннях, , контролювати температуру, як можна частіше провітрюючи приміщення. Найоптимальнішою температурою є 18-20° C, а духота і сухе повітря лише сприяють розмноженню вірусів. Для профілактики захворювань шлунково-кишкового тракту не рекомендується використовувати сиру воду з під крану, краще подбати про наявність у будинку кип’яченої або покупної води, яка буде зберігатися в надійно закритому посуді. Овочі та фрукти перед вживанням необхідно ретельно мити, а краще навіть облити окропом. Все вищезазначене дасть змогу уникнути  інфекційних захворювань або зробить їх перебіх більш легким.